Vážení čtenáři,
představuji Vám speciální číslo časopisu PIVAŘ, které vychází na počátku ovocné sezóny. Obliba kyseláčů párovaných s ovocem, ale i nekyselených ovocných piv je v posledních dvou letech patrná nejen mezi domácími sládky, ale také v segmentu řemeslných pivovarů. Ovocná piva jsou mým velkým koníčkem a jsem tomu rád. Možná právě proto se na mě obrací spousta domovarníků s prosbou o názor, někdy i o radu. A také tento „ovocný“ speciál vznikl na naléhání kamarádů, kteří se chtějí do těchto pivních stylů pustit, ale nemají dostatek informací.
Rozhodl jsem se tedy posbírat to podstatné a zajímavé a poskládat takové informace do nějakého uceleného materiálu, který by mohl být dobrým základem „jak na to“.
Požádal jsem několik zkušených domácích i profesionálních sládků o pomoc, ale v důsledku zaneprázdněnosti jsme nakonec zbyli jen čtyři. Vojtu Hudzieczeka považuji nejen za skvělého domácího sládka, velkého experimentátora, ale také za jednoho z největších odborníků na mikroorganismy a kvasinky v rámci naší komunity. Jeho článek o fast souringu Vám otevře dveře k pochopení procesů záměrného kyselení piv pomocí bakterií Lactobacillus a také představí metodu tzv. kettlesouringu, kterou úspěšně používá i mnoho profesionálních pivovarů. Bude Vás inspirovat k přípravě základního kyselého piva, vhodného ke spáření s ovocem a když si trochu pospíšíte, můžete mít připravenou osvěžující ovocnou a mírně alkoholickou „hvězdu“ pro letní grilování, nebo jen tak poklidné posezení na terase. V dalším Vojtově článku najdete informace o stylu Catharina Sour. Pevně věřím, že právě takové pivo nás pomyslně přenese od jihočeského rybníku až k plážím letovisek Jižní Ameriky.
V ostatních článcích se pak dozvíte jaké ovoce, v jakém množství a do jakých pivních stylů je vhodné, ale také jak jej před použitím ošetřit, aby výsledek byl co nejlepší. A nebude to jen o ovoci, ale také o dalších ingrediencích rostlinného původu.
Podařilo se nám posbírat pár receptů, které mohou být vhodné pro Vaše první pivně-ovocné pokusy, ale pevně věřím, že nezůstanete jen u nich a pustíte se do zcela originálních kombinací. Budeme opravdu rádi, pokud se pak podělíte o své zkušenosti a originální recepty v některém z dalších čísel PIVAŘE.
Chtěl bych moc poděkovat Petrovi Novotnému, který se postaral o připomínkování textů z hlediska srozumitelnosti i věcné správnosti a zajistil také jazykovou kontrolu. To vše v době, kdy je pracovně zaneprázdněný a ještě pro Vás finalizuje nové vydání knihy PIVAŘKA.
Ondra Mlejnek měl před sebou nelehký úkol, poskládat texty a obrázky do úhledného celku tak, aby nové číslo bylo vizuálně stejně kvalitní, jako byla předchozí čísla. Také Ondrovi tedy děkuji za invenci a spoustu práce ve svém volném čase.
Ať je pro Vás toto číslo PIVAŘE tím správným nastartováním do období léta, slunce, prázdnin a dovolených, období pohody a odpočinku, nejlépe se sklenkou ovocného piva, plného vůní a chutí.
Dej Bůh štěstí.
Jan Doubek
Odkaz na 6. číslo magazínu Pivař najdete ZDE.
Obsah
- Editorial 2
- Úvod 3
- Druhy ovoce 7
- Jak si ovocnou složku připravit 9
- Catharina Sour ovocný kyseláč z Brazílie 12
- Fast souring rychlá výroba kyseláčů 14
- Ne/ovoce 20
- Recepty 23