Podrobnosti o souboru

Vážení čtenáři,

 

představuji Vám speciální číslo časopisu PIVAŘ, které vychází na počátku ovocné sezóny. Obliba kyseláčů párovaných s ovocem, ale i nekyselených ovocných piv je v posledních dvou letech patrná nejen mezi domácími sládky, ale také v segmentu řemeslných pivovarů. Ovocná piva jsou mým velkým koníčkem a jsem tomu rád. Možná právě proto se na mě obrací spousta domovarníků s prosbou o názor, někdy i o radu. A také tento „ovocný“ speciál vznikl na naléhání kamarádů, kteří se chtějí do těchto pivních stylů pustit, ale nemají dostatek informací. 

Rozhodl jsem se tedy posbírat to podstatné a zajímavé a poskládat takové informace do nějakého uceleného materiálu, který by mohl být dobrým základem „jak na to“. 

Požádal jsem několik zkušených domácích i profesionálních sládků o pomoc, ale v důsledku zaneprázdněnosti jsme nakonec zbyli jen čtyři. Vojtu Hudzieczeka považuji nejen za skvělého domácího sládka, velkého experimentátora, ale také za jednoho z největších odborníků na mikroorganismy a kvasinky v rámci naší komunity. Jeho článek o fast souringu Vám otevře dveře k pochopení procesů záměrného kyselení piv pomocí bakterií Lactobacillus a také představí metodu tzv. kettlesouringu, kterou úspěšně používá i mnoho profesionálních pivovarů. Bude Vás inspirovat k přípravě základního kyselého piva, vhodného ke spáření s ovocem a když si trochu pospíšíte, můžete mít připravenou osvěžující ovocnou a mírně alkoholickou „hvězdu“ pro letní grilování, nebo jen tak poklidné posezení na terase. V dalším Vojtově článku najdete informace o stylu Catharina Sour. Pevně věřím, že právě takové pivo nás pomyslně přenese od jihočeského rybníku až k plážím letovisek Jižní Ameriky. 

V ostatních článcích se pak dozvíte jaké ovoce, v jakém množství a do jakých pivních stylů je vhodné, ale také jak jej před použitím ošetřit, aby výsledek byl co nejlepší. A nebude to jen o ovoci, ale také o dalších ingrediencích rostlinného původu. 

Podařilo se nám posbírat pár receptů, které mohou být vhodné pro Vaše první pivně-ovocné pokusy, ale pevně věřím, že nezůstanete jen u nich a pustíte se do zcela originálních kombinací. Budeme opravdu rádi, pokud se pak podělíte o své zkušenosti a originální recepty v některém z dalších čísel PIVAŘE. 

Chtěl bych moc poděkovat Petrovi Novotnému, který se postaral o připomínkování textů z hlediska srozumitelnosti i věcné správnosti a zajistil také  jazykovou kontrolu. To vše v době, kdy je pracovně zaneprázdněný a ještě pro Vás finalizuje nové vydání knihy PIVAŘKA. 

Ondra Mlejnek měl před sebou nelehký úkol, poskládat texty a obrázky do úhledného celku tak, aby nové číslo bylo vizuálně stejně kvalitní, jako byla předchozí čísla. Také Ondrovi tedy děkuji za invenci a spoustu práce ve svém volném čase. 

Ať je pro Vás toto číslo PIVAŘE tím správným nastartováním do období léta, slunce, prázdnin a dovolených, období pohody a odpočinku, nejlépe se sklenkou ovocného piva, plného vůní a chutí.

 

Dej Bůh štěstí.

 

Jan Doubek

 

 

Členové Cechu domácích pivovarníků dostávají časopis automaticky. Podrobné podmínky odběru časopisu včetně informací, jak odběr zrušit, najdete ZDE.  

Na časopis Pivař se vztahují autorská práva! Volné šíření a sdílení obsahu časopisu není dovoleno. 

Poznámka: členové Cechu časopis dostávají s dvoutýdenním předstihem. 

Ještě než se pustíte do čtení, věnujte chvíli přečtení podmínek odběru časopisu Pivař. 

 

 


Obsah

  • Editorial 2
  • Úvod 3
  • Druhy ovoce 7
  • Jak si ovocnou složku připravit 9
  • Catharina Sour ovocný kyseláč z Brazílie 12
  • Fast souring rychlá výroba kyseláčů 14
  • Ne/ovoce 20
  • Recepty 23

 

Časopis Pivař 6 / 2019 - SPECIÁL PIVO & OVOCE
Datum 17.05.2019
Upraven 17.05.2019
Velikost 12.03 MB
Rating
(14 hlasů)
Stažení 11.060
Zobrazení 7.256